Ledelse

Centret ledes af en styregruppe på 5-7 medlemmer fra Grønland og Danmark. Styregruppens medlemmer indstilles af DTU's rektor. Personer med særlig relevans for centeret er udpeget som medlemmer med observatørstatus.

Centerlederen udpeges efter indstilling fra styregruppen og ansættes af DTU Byg.

En følgegruppe på 10-12 fagkyndige personer fra Grønland og Danmark skal inspirere centret til at skabe uddannelser og kurser med det rette faglige indhold.

Centerleder:
Niels-Jørgen Aagaard, institutdirektør
nja@byg.dtu.dk

Vicecenterleder:
Lisbeth Ottosen
lo@byg.dtu.dk

Sekretariat:
Ingrid Vernimmen
ingv@byg.dtu.dk

Niels Hoedeman
nih@byg.dtu.dk

ARTEKs styregruppe

Brian Buus Pedersen, Formand for Styregruppen, Direktør for Grønlands Erhverv

Jørn Skov Nielsen, departementschef, Departementet for Erhverv og Arbejdsmarked, Grønlands Selvstyre

Tina Jensen, kontorchef, Departementet for Erhverv og Arbejdsmarked, Grønlands Selvstyre

Peter Hansen, Seniorrådgiver, Formandens departement, Grønlands Selvstyre,

Janus Köster, Sektionsingeniør, Departementet for Boliger, Infrastruktur og Trafik, Grønlands Selvstyre

Jokum Møller, Forstander, KTI (Grønlands tekniske skole)

Martin Vigild, Bachelordekan, Danmarks Tekniske Universitet

Karl Kristian Olsen, Departementet for Kultur, Uddannelse, Forskning og Kirke, Grønlands Selvstyre

Observatører i styregruppen:

Konstitueret studieleder Lisbeth M. Ottosen, Center for Arktisk Teknologi

Laust Løgstrup, direktør for Økonomi, Teknik og Miljø, Qeqqata Kommunia, repræsentant for de grønlandske kommuner.

Sten Lund, forskningskoordinator, Grønlands Selvstyres Forskningsenhed
 
Referater af styregruppemøder:
> Møde nr. 11
> Møde nr. 12
> Møde nr. 13
> Møde nr. 14 
> Møde nr. 15
> Møde nr. 16
> Møde nr. 17
> Møde nr. 18
> Møde nr. 19
> Møde nr. 20 
> Møde nr. 21
> Møde nr. 22
> Møde nr. 23
> Møde nr. 24
> Møde nr. 25
> Møde nr. 26
> Møde nr. 27
> Møde nr. 28
> Møde nr. 29
> Møde nr. 30
> Møde nr. 31
> Møde nr. 32
> Møde nr. 33

ARTEKs aftagerpanel

Ujarak Rosing Petersen (formand), Rådgivende Ingeniør, Inuplan A/S

Lisbeth Ottosen, Sektionsleder, Sektion for Arktisk Teknologi og Bæredygtige løsninger

Niels-Jørgen Aagaard, Centerleder, Center for Arktisk Teknologi

Tove Lading, Konstitueret studieleder, Center for Arktisk Teknologi

Gunvor Kirkelund, Lektor, Center for Arktisk Teknologi

Hanne Holm Andersen, Arkitekt/Planchef, Qaasuitsup Kommunia

Hans Kristian Olsen, Direktør, Nunaoil A/S 

Hans Peter Christensen, studieleder Ballerup Campus

Hans Ulrik Skifte, Teknik- og Miljøchef, Qeqqata Kommunia

Henrik Forsberg, konstitueret forundersøgelseschef og projektchef, Asiaq 

Janus Køster, Sektionsingeniør, Grønlands Selvstyre

Jesper Johannesen, Projektleder, LH Siunnersorti

Jørn Hansen, Akademiingeniør, Rambøll Sisimiut

Karsten Lybert Klausen, Sekretariatschef, Grønlands Erhverv

Leif Baadh, Teknisk Chef, Kommune Kujalleq

Ole Christiansen, CEO, Nuna Minerals

Pétur H. Gudmundsson, Seniorkonsulent, Kanukoka

Rudi Birkedal, Anlægschef, Kommuneqarfik Sermersooq

Torkild Narud, Projektleder, Rambøll Aalborg

Tuperna Rix Kleist, Kommunikationsmedarbejder, True North Gems Greenland A/S 

Pétur H. Gudmundsson, Seniorkonsulent, KANUKOKA

Zenica Gosvig Larsen, Kommuneqarfik Sermersooq