Ledelse

Centret ledes af en styregruppe på 5-7 medlemmer fra Grønland og Danmark. Styregruppens medlemmer indstilles af DTU's rektor. Personer med særlig relevans for centeret er udpeget som medlemmer med observatørstatus.

Centerlederen udpeges efter indstilling fra styregruppen og ansættes af DTU Byg.

Et aftagerpanel på 10-12 fagkyndige personer fra Grønland og Danmark skal inspirere centret til at skabe uddannelser og kurser med det rette faglige indhold.

Centerleder

Administration

ARTEKs styregruppe

  • Brian Buus Pedersen, Formand for Styregruppen, Direktør for Grønlands Erhverv
  • Jørn Skov Nielsen, Departementschef, Departementet for Erhverv og Energi, Grønlands Selvstyre
  • Martin Barfoed, Suppleant for Jørn S. Nielsen, Økonom, Departementet for Erhverv og Energi, Grønlands Selvstyre
  • Peter Hansen, Seniorrådgiver, Departementet for Finanser, Grønlands Selvstyre
  • Janus Köster, Sektionsingeniør, Departementet for Boliger og Infrastruktur, Grønlands Selvstyre
  • Jokum Møller, Forstander, KTI, Tech College Greenland
  • Martin Vigild, Bachelordekan, Danmarks Tekniske Universitet
  • Lone Nukaaraq Møller, Kontorchef, Departementet for Uddannelse, Kultur og Kirke, Grønlands Selvstyre
  • Karl Kristian Olsen, Suppleant for Lone Nukaaraq Møller, Departementet for Uddannelse, Kultur og Kirke, Grønlands Selvstyre

 

Tilforordnede i styregruppen

  • Niels-Jørgen Aagaard, Konstitueret centerleder, ARTEK og Arctic DTU
  • Pernille Erland Jensen, Studieleder, Diplom Arktisk Teknologi, DTU Byg

 

Observatør i styregruppen

  • Laust Løgstrup, Vicekommunaldirektør, Qeqqata Kommunia, repræsentant for de grønlandske kommuner
  • Sten Lund, Forskningskoordinator, Grønlands Selvstyres Forskningsenhed, Departementet for Sundhed og Forskning, Grønlands Selvstyre

 

Sekretær


Referater af styregruppemøder


> Møde nr. 11
> Møde nr. 12
> Møde nr. 13
> Møde nr. 14 
> Møde nr. 15
> Møde nr. 16
> Møde nr. 17
> Møde nr. 18
> Møde nr. 19
> Møde nr. 20 
> Møde nr. 21
> Møde nr. 22
> Møde nr. 23
> Møde nr. 24
> Møde nr. 25
> Møde nr. 26
> Møde nr. 27
> Møde nr. 28
> Møde nr. 29
> Møde nr. 30
> Møde nr. 31
> Møde nr. 32

ARTEKs aftagerpanel

  • Ujarak Rosing Petersen (formand), Rådgivende Ingeniør, Inuplan A/S
  • Niels-Jørgen Aagaard, Centerleder, Center for Arktisk Teknologi
  • Ingrid Vernimmen, Sekretær, Center for Arktisk Teknologi, DTU
  • Gunvor Kirkelund, Lektor, Center for Arktisk Teknologi
  • Hanne Holm Andersen, Arkitekt/Planchef, Qaasuitsup Kommunia
  • Janus Köster, Sektionsingeniør, Grønlands Selvstyre
  • Jesper Johannesen, Projektleder, LH Siunnersorti
  • Jørn Hansen, Akademiingeniør, Rambøll Sisimiut
  • Karsten Lybert Klausen, Sekretariatschef, Grønlands Erhverv
  • Kim Sillemann, Direktør, Geo, Lyngby
  • Leif Baadh, Teknisk Chef, Kommune Kujalleq
  • Ole Christiansen, CEO, Nuna Minerals
  • Signe Ulfeldt Hede, Administrerende Direktør, Nunaoil A/S
  • Pétur H. Gudmundsson, Seniorkonsulent, Kanukoka
  • Rudi Birkedal, Anlægschef, Kommuneqarfik Sermersooq
  • Pernille Erland, Lektor og studieleder, Center for Arktisk Teknologi, DTU
  • Torkild Narud, Projektleder, Rambøll Aalborg
  • Tuperna Rix Kleist, Kommunikationsmedarbejder, True North Gems Greenland A/S 
  • Zenica Grosvig Larsen, Kommuneqarfik Sermersooq
 

 

Ældre mødereferater kan rekvireres ved henvendelse til Niels Hoedeman